Kérdések és válaszok
Milyen fonalat használjak?
Szinte mindenféle fonalat próbáltam már, és mindegyik működik. A lényeg abban van, hogy megtaláljuk a “tökéletes hármast”, azaz a megfelelő fonal-textil-tű kombinációt. Lehet aztán akár két azonos fonalat befűzni, aztán két különböző színűt, és akár két teljesen különbözőt. A lényeg mindig az, hogy a tű által képzett lyukba pont beszoruljanak. Ha a tű nagy lyukat csinál, a fonal kibújik. Ha a tűben szorosan fér el a fonal, kihúzáskor kihúzódik a tűvel a együtt. Amikor csomagot küldök valakinek, mindig teszek mellé egy fonal-minta lapot is, amin leírom, melyik tűvel szoktam azt használni, így látni lehet körülbelül, melyik tűhöz melyik fonal lehet jó.
Milyen textíliát használjak?
Az erre legalkalmasabb textilek szerintem azok, melyeket erre a technikára gyártottak. Próbáltam már a kongrét (mert azt hittem a képeken az van), és elég nehézkes volt vele a haladás. A kongré egy szálrögzített szövet, ami azt jelenti, a textil szálai nem mozdulnak el, mikor belebökjük a tűt. A Monk’s Cloth (és ennek Fine változata) például szépen engedi be a tűt, de mikor kihúzzuk a szövet szálai visszarendeződnek, és nagyon jól tartják a fonalat. A Floba, a Juta és a Hószövet szintén hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. Sok textilt kipróbáltam, de ezeket gondolom jónak ehhez a technikához.
Milyen tűt használjak vékony, illetve közepes fonalakhoz?
A hímzőfonaltól a közepes (50g/160m) fonalig tudjuk a kis tűkészletet használni. Sokfelől lehet meghatározni, mit használjunk. Ha a fonal oldalról nézzük, akkor az adott fonalunknak kényelmesen kell suhannia a tűben, így azt válasszuk, amibe könnyen be tudjuk fűzni és abban szépen halad. Ha lötyög benne, válasszunk kisebb tűt, ha szorulgat, akkor nagyobbat. Ha a tű nagy lyukat képez, a fonal nem tud beszorulni, és ki fog húzódni. Ha a tű szűk, kihúzza magával a fonalat. Szóval amikor valakinek nem sikerül a dolog, általában ez a ludas benne. Ha elakadsz és írsz nekem, szívesen segítek ebben is. Egy fotóról nagy valószínűséggel meg tudom mondani, miért nem működik. Csak szólj, szívesen segítek!
Hogyan tudok különböző textúrákat létrehozni?
A Nyaralós képen tudom ezt elmagyarázni jól. Tehát ilyen esetben használjuk a “láncszemes” öltéseket és a hurkosokat is egyaránt. A titok az, hogy a mintát a textil mindkét oldalára nagyon pontosan át kell rajzolni. Ablakra téve, kellően napos időben simán menni fog. (én beszereztem egy ledes világító táblát, mert amikor haza érek ilyesmivel foglalkozni, a Nap már nem süt be a hobbiszobába) Tehát ha megvan mindkét oldalon a rajz, lehet is kitölteni fonallal. Van ahol láncszemessel, van ahol meg hurkokkal, amiben az igazi móka ha jópár öltés után állítasz a tű hosszán, így a hurkok nem lesznek egyformák. Szuper móka! Az egyik kedvencem.
Nagyon vastag fonallal is alkalmas erre a technikára?
Azt mondhatom, igen. A nagy tű képes akár 3,5 mm átmérőjű fonallal is működni. (Van, hogy kétféle fonalat fűzök be egyszerre) Ehhez annyit érdemes tudni, hogy sűrű szövésű textillel nem fogunk boldogulni. Ide inkább a Hószövet vagy a Monk’s Cloth, illetve a Juta alkalmas. Mindegyik szépen tartja a fonalat. Ezt az oroszlános képet például olyan fonallal készítettem, amiből 100g/65 méter. (Steinbach Wolle Ahoi, 20% gyapjú, 80% akril) Mindig teszek a nagy tű mellé is fonalmintákat leírással, hogy tudj viszonyítani, milyen fonalak jöhetnek szóba.
Hogyan lesz szép egyenletes a kép?
Kétféle módon tudjuk használni a tűt. Az egyik, mikor a munka színe az, amit munka közben látunk. Ilyenkor láncszem-szerű öltésekből fog állni a kép. Azonban a tű a másik oldalon hurkokat képez, és ezt is remekül felhasználhatjuk. Sőt, mivel mindegyik tű hossza állítható, ezzel szabályozhatjuk a képzett hurkok hosszát is, szuper textúrákat alakítva ki. Munka közben fontos, hogy ne húzzuk ki a tűt nagyon, mert azzal a fonalat is húzzuk, majd mikor vissza szúrjuk a tűt, a fonal felül nem lesz kisimulva és az egész kép egyenetlen lesz. Egyik csoporttársat idézném: "Az megy még nehezen, hogy amikor leszúrok és visszahúzom a tűt akkor ne emelkedjen el felfelé az anyagtól nagyon hanem mindjárt mozdítsam előre, hogy szép egyenletes öltések szülessenek." Aztán ha a hurkos oldalt szeretnénk a munka színének, az a fontos, hogy ugye a hurkok egyformák legyenek. Itt erre kell csak figyelni, de mivel a hurok a munka másik oldalán van, nem látjuk.. Szóval ez kicsit gyakorlat kérdése vagy csak annyi, hogy ne felejtsd el minden szúrásnál teljesen beszúrni a tűt, így a végén mind egyformák lesznek.
Hogyan tudok rendelni?
Az oldalon levő elérhetőségeim bármelyikén elérsz, és meg tudod írni, mit választottál.
Ha nem pontosan tudod, segítek! Csak tudnom kell, mire szeretnéd használni, milyen fonalban gondolkodsz, és akkor tudok ajánlani rá Neked eszközöket, alapanyagot is akár.
Ha viszont megvan, mit szeretnél, írj nekem egy e-mailt, vagy messenger üzenetet róluk. Általában FoxPosttal szoktam küldeni, de választhatsz más, Neked megfelelő módot is a szállításra. Ha megvan, írd meg nekem az automata címét, vagy egyéb részleteket. A feladáshoz szükségem lesz e-mail címre, telefonszámra, és a számlázási névre, címre. A számlát mindig e-mailben küldöm, ami néha a spam mappában landol, ott is keresd. Ha minden adat megvan, már küldöm is a csomagod. Az adataidat bizalmasan kezelem, és törlöm, amint a számla írása és a feladás megtörtént.
Nem találtad meg a választ a kérdésedre? Írj bátran, örömmel segítek!