Avagy ha készítesz punch needle technikával egy kis szütyőt, mire jó az egy nemezelt rókaságnak? 🙂
Történt egyszer, hogy kis nyulas valamit akartam készíteni. Gondoltam a nagy nyúlból egyet tennék, kicsikből pedig sokat. A nagy nyuszi élőben látszik igazán, mert a fülei és a farkincája hosszabb hurkokból áll, a teste pedig egészen aprókból. A kis nyulak pedig szintén kis hurkokból, míg a fülük egyetlen nagy hurokból áll, vagyis kettőből, merthogy ugye kettő van nekik.
Tehát a nyulak feltalálása után kigondoltam, hogy akkor egy használati tárgyat készítek. Van egy olyan trükköm, hogy a hímzőkeretet használom külső körvonalnak. Vagyis ha befogom a szövetet, annyit töltök ki fonallal, amíg a keret széléig nem érek. Annyit „csaltam”, hogy húztam egy vonalat a textilen, ami felett már nem töltöttem ki, így meghagyva egy egyenest, ami a szütyő szája lesz majd.
Vigyázat, „szakmai” információk jönnek! 🙂
Az egyik kedvenc fonalam a Stone Washed és a River Washed a Scheepjees-től /amit mindig viszek a műhely percekre is: https://pantyurek.hu/muhelypercek// így itt is ezt használtam. A textilem természetesen a Floba volt: https://pantyurek.hu/floba-a-punch-needle-kedvelt-szovete/ és a kis tűkészlet legnagyobb tűjét használtam: https://pantyurek.hu/kis-punch-needle-keszlet/.
Tehát miután megalkottam a nyuszikat, körben kitöltöttem ezzel a csodakék fonallal a többi részt. Mivel használati tárgy, a szálak fixálása elengedhetetlen, így textilragasztóval rögzítettem, ami szerencsére lehelet vékonyan is elég, és rugalmasra szárad. Majd lenvászonból bélést varrtam. Mikor ezzel is elkészültem, beletettem a bélést, és közé fogtam a cipzárat, és összeöltöttem. A cipzár fogókájára még tettem egy kis hurkot, hogy kényelmesebb legyen és eztán készre ítéltem a szütyőkét.
A nemezelt róka pedig – akit saját magam örömére készítettem- egyből beleugrott, és azóta sem tágít belőle 🙂
Hát így alakult a kis egységcsomag rókalakká, amit Neked is szívesen elkészítek, ha megtetszett, illetve műhelypercek keretében örömmel megmutatom, hogyan készül egy ilyen szütyő. Érdemes figyelni, mikor-hol lesz a következő. https://pantyurek.hu/muhelypercek/
És egy pár sor a nemezelésről:
A nemezelés olyan technika, amely során a gyapjút vagy más rostokat nyomás és súrlódás hatására összenyomnak, így szövetté vagy akár figurákká alakulnak. A nemezelés során a gyapjú szálai összekapcsolódnak, és egy kemény, tartós anyagot hoznak létre.
A nemezelésnek két fő típusa létezik: a nedves nemezelés és a száraz nemezelés. A nedves nemezelés során a gyapjút nedvességgel, szappannal kezelik, majd kézzel alakítják, hogy szövetté vagy figurává álljon össze. A száraz nemezelés során a gyapjút speciális tűvel szurkálják, minek eredményeképp a szálak egymásba gabalyodva tömörödnek. Így lehet formákat alakítani belőle.
A nemezelés széles körben használják ruházatban, kiegészítőkben, lakberendezési tárgyakban és művészeti alkotásokban is. A nemezelés lehetővé teszi a különböző formák, minták és textúrák létrehozását, így a nemezelési technikák kreatív és kihívást jelentő módja a textilművészetnek.